در مورد بوتاکس و بارداری چه می دانید؟ عوارض بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

در مورد بوتاکس و بارداری چه می دانید عوارض بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

در زمینه ی بوتاکس و بارداری اطلاعات زیادی درباره عوارض بوتاکس در بارداری در دست نیست چرا که قطعیت عوارض بوتاکس در بارداری نیازمند تحقیق و آزمایشات محققان بر روی زنان باردار است،مسلماً هیچ مادری نمی‌خواهد که این ریسک را بپریزد. اما احتمال اینکه رابطه بوتاکس و بارداری می تواند برای جنین خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد،بهتر است از انجام آن در بارداری اجتناب کنید. متخصصان پوست تاکید دارند که زنان باردار و شیرده از تزریق بوتاکس خودداری کنند، مهم تر از زیبایی، سلامت جنین است. هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که باکتری بوتاکس در سراسر بدن پخش نشود. 


بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود که این باکتری باعث ایجاد بیماری های باکتریایی بوتولیسم می گردد و در درمان های پزشکی، آرایشی و بهداشتی با نام بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرد. مدت ماندگاری اثر تزریق بوتاکس معمولا سه تا چهار ماه است.


رابطه ی تزریق بوتاکس و بارداری

در مورد رابطه ی تزریق بوتاکس و بارداری گزارشی دال بر اینکه عوارض جدی ای برای مادر و جنین به همراه داشته باشد وجود ندارد. اما با این حال بیشتر متخصصان و پزشکان برای بوتاکس بارداری در صورت امکان از تزریق در این دوران خودداری می کنند،چون ممکن است بوتاکس و بارداری بر سلامت جنین تاثیر منفی میگذارد و این ریسک را نمی توان پذیرفت. ایمنی تزریقبوتاکس در بارداری و شیر دهی به دلیل اینکه هنوز این آزمایش بر روی زنان باردار انجام نشده نامعلوم است و تاکنون هم گزارش جدی ای از مشکلات به وجود آمده از تزریق بوتاکس و بارداری در دسترس نیست اما هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که این باکتری در سراسر بدن پخش نشود. با توجه به تغییراتی که بارداری در بدن ایجاد می کند مانند افزایش هورمون های بارداری و افزایش حجم خون اثرات باکتری کلستریدیوم بوتولینوم بر روی زنان باردار می تواند خیلی شدیدتر باشد.


بوتاکس و اقدام به بارداری

بوتاکس و اقدام برای بارداری بهتر است یکی برای دیگری به تعوبق بیفتد. چنانچه در حال تزریق بوتاکس هستید و قصد باردار شدن هم دارید ،به پیشنهاد پزشکان بهتر است که بین تزریق بوتاکس و باردار شدن 4 ماه فاصله بیفتد تا کمترین خطری متوجه نوزاد نشود.
در صورتی که شما بوتاکس انجام داده اید و به تازگی متوجه شده اید که  باردار هستید،ممکن است خطری جنین شما را تهدید نکند،اما برای اینکه خیال تان راحت شود توصیه می‌شود که حتماً برای بررسی وضعیت به متخصص مراجعه کنید. چه بسا نوزادان بسیار زیبا و سالمی وجود داشته اند که مادرانشان پس از زایمان متوجه شده‌اند در آخرین نوبت تزریق بوتاکس باردار بوده‌اند. در صورتی که مقدار کمی تزریق انجام گیرد احتمال پخش آن در سراسر بدن بسیار کم می باشد و بهتر آن است که پس از اینکه متوجه بارداری شدید بوتاکس را تا اتمام فرایند بارداری و شیر دهی فراموش کنید. 


عوارض بوتاکس و بارداری

با حامله شدن زنان، جریان خون در بدن آن ها بیشتر می شود،در این وضعیت باکتری های وارد شده به بدن خیلی سریع تر از قبل در خون گردش کرده و خود را به مغز می رساند و در آن پخش می شود. به گفته کارشناسان علم پزشکی،اثر بوتاکس و بارداری می تواند برای سلامت زنان باردار و جنین داخل رحم این افراد بسیار خطرناک باشد. اثرات این باکتری می تواند در زنان باردار با توجه به تغییراتی که بارداری در بدن ایجاد می کند مانند افزایش هورمون های بارداری و افزایش حجم شدیدتر باشد.
از عوارض بوتاکس و بارداری بر روی حیوانات باردار طبق آزمایشاتی که از تزریق بوتاکس بر روی آن ها انجام شده عوارضی از جمله محدودیت رشد داخل رحمی،وزن کم بچه در هنگام تولد، زایمان زودتر از موعد،تاخیر در رشد استخوان ها و حتی مرگ جنین ایجاد شده است، با این حال  مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نظری است و قابل تعمیم برای انسان‌ها نیست و شاید خطرات جدی تری را برای جنین داشته باشد. هیچ نوع ایمنی قابل اعتمادی برای تزریق بوتاکس در دوران بارداری وجود ندارد و تضمینی هم در این باره انجام نمی شود که باکتری بوتاکس در سراسر بدن مادر گسترش نیابد. تزریق بوتاکس در دوزهای بزرگ،حاوی نوروکسین ها است که می تواند خطرناک باشد و در برخی تحقیقات نشان داده است که سموم بوتولینوم ممکن است از جفت در طول بارداری عبور کنند و باعث مشکلاتی در جنین شود. این احتمال وجود دارد که آنتی بادی ها بعد از تزریق بوتاکس فعال شوند و به جنین آسیب برسد،ممکن است واکنش هایی که یک بدن به بوتاکس نشان دهد با واکنش بدن دیگر کاملا متفاوت باشد بنابراین استفاده از بوتاکس در حاملگی معمولاً توصیه نمی‌شود. 


مدت زمان لازم بعد از بارداری برای بوتاکس 

چنانچه مادر قصد شیر دادن به نوزاد را نداشته باشد، می‌توان بوتاکس را پس از زایمان تزریق کرد. یا بلافاصله پس از قطع تغذیه کودک با شیر مادر،می توان بوتاکس را دوباره شروع کرد، اما بهتر است منتظر بمانید تا پوست و وضعیت هورمونی شما به حالت عادی بر گردد. 


انجام بوتاکس در دوران شیردهی

درباره عوارض تزریق بوتاکس بر نوزاد در دوران شیردهی نیز اطلاعات کافی در دست نیست،بنابراین بهتر است این درمان زیبایی را تا زمان از شیر گرفتن نوزاد به تاخیر انداخت. نوزادان به دلیل اینکه سیستم ایمنی کاملی ندارند بوتولیسم می تواند خطراتی را برایشان به ارمغان آورد، به هر حال در مورد بوتاکس و شیر دهی،بوتاکس نوعی سم است و احتمال دارد از طریق شیر مادر به نوزاد برسد و واکنش هایی برای نوزاد به دنبال داشته باشد. به هر حال بوتاکس نوعی سم است و احتمال دارد به جنین برسد. وقتی فردی به بوتاکس حساسیت نشان می دهد،به این معنی است که آنتی ژن این سم وارد مویرگ های ریز خونی شده و واکنش های پوستی نشان داده است. 

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.