انتخاب بهترین سایز پروتز سینه - اندازه پروتز سینه

انتخاب بهترین سایز پروتز سینه اندازه پروتز سینه

انتخاب سایز پروتز سینه

انتخاب سایز پروتز سینه در طی مشاوره قبل از جراحی پروتز سینه شروع می شود و بر اساس درخواست بیمار و ارزیابی جراح صورت می گیرد.بطور کلی فاکتورهای مهم و اصلی در انتخاب یک سایز پروتز سینه خاص عبارتند از:

ابعاد و اندازه اولیه پستان

پروتزهای سینه موجود دارای اندازه های مختلفی می باشد باید به گونه ای انتخاب شود که متناسب با پهنا و قاعده سینه باشد که پزشک با توجه به این فاکتور می تواند جراحی را انجام دهد.

خصوصیات پوششی بافت نرم پستان و میزان تحمل آن برای افزایش حجم

برای بزرگ کردن سینه باید به اندازه آن و میزان بافتهای سینه توجه داشت . در صورتی که بافتها در این قسمت دارای کیفیت مطلوبی نباشد یا دارای حجم مناسبی نباشد انتخاب سایز بزرگ برای پروتز سینه امکان پذیر نیست .

حجم درخواستی پروتز سینه

قطر پستان در ارتباط با قطر قفسه سینه بیمار بوده و متناسب با ساختار جسمانی کلی فرد می باشد و ضروری است که در طی عمل بزرگ کردن پستان این ابعاد مورد توجه قرار گرفته شود تا لند مارک های (landmark ) آناتومیک طبیعی نظیر چین قسمت خارجی پستان در خط زیر بغلی (آگزیلاری) قدامی و فاصله ی بین دو پستان حفظ شود.همچنین این مساله در مورد طول و عرض پستان نیز صادق می باشد.
در نظر نگرفتن این لند مارک ها ممکن است ظاهر غیر طبیعی و بد شکل را ایجاد کند.

بطور کلی جراح بایستی پروتز سینه ای را انتخاب کند که قطر آن کمتر از قطر فعلی پستان باشد.در حال حاضر شرکت های سازنده پروتز سینه، برای یک قطر خاص پروتز سینه هایی با برجستگی های متفاوت تولید می کنند و بدین تربیب جراح قادر خواهد بود با حفظ تناسب های زیبایی پستان، برجستگی مورد نظر بیمار را تامین کند.

عوامل دیگری که در انتخاب سایز پروتز سینه دخیلند

  • سبک زندگی
انتخاب سایز پروتز سینه به شیوه زندگی فرد بستگی دارد . فردی که به دنبال زیبایی موقت می باشد از پروتز های بزرگ بدون توجه به داشتن هماهنگی با سایر اعضای بدن استفاده می کند. فرد بعد از گذشت چند سال از جراحی به دلیل وزن زیاد پروتزها دچار درد در ناحیه شانه و کمر می شود و  به تدریج فرد دچارافتادگی سینه و پروتز می شود .

  • تناسب و هماهنگی
یکی از معیارهایی که در انتخاب سایز پروتز سینه موثر می باشد میزان هماهنگی اندازه سینه با دیگر اندام بدن می باشد . بزرگی بیش از حد سینه بدون در نظر گرفتن این هماهنگی تاثیرمعکوس بر زیبایی دارد. همچنین باید به تقارن در دو طرف سینه توجه داشت که به دقت و تبحر جراح بستگی دارد . معمولا برای خانمی که دارای وزن نرمال با قد 160 الی 170 دارد از پروتزهایی با سایز بیش از 300 سی سی استفاده می شود.

بهترین سایز پروتز سینه

اکثر خانمها یی که جهت بزرگ کردن سینه با پروتز سینه مراجعه می کنند به یکی از دو دسته زیر تعلق دارند :
1: post partom atrophy خانمهای میانسال که متعاقب حاملگی و شیردهی دچار (تحلیل سینه ها بعد از زایمان) شده اند که اغلب معتقدند تنها زمانی که از شکل و ظاهر سینه هایشان راضی بوده‌اند هنگام حاملگی بوده است.
2: خانمهای جوانتر که سینه هایشان هرگز به طور کامل رشد نکرده است.

پروتز سینه بزرگتر از حد نرمال

در بسیاری موارد خانمی که جهت گذاشتن پروتز سینه مراجعه می کند به دنبال سینه ای با اندازه بزرگتر از نرمال است و باید به این افراد تذکر داد که سایز پروتز سینه و وزن آن و احتمال افتادگی سینه (پتوز) در سالهای آینده با هم ارتباطی مستقیم و تصاعدی دارند به این معنا که وقتی برای یک خانم با جثه متوسط ( قد 160 تا 170 ) از پروتزهای بالای 300 سی‌سی استفاده شود .

وزن پروتز سینه روی پوست یک فشار ثابت و دائمی ایجاد میکند که سبب پایین آمدن سینه ها در طول سالیان خواهد شد و میزان سرعت نزول ارتباط تصاعدی با وزن دارد برای مثال یک پروتز سینه 500cc چهار برابر سریعتر وبیشتر از یک پروتز سینه 300 ccو دو برابر یک پروتز سینه 400cc سبب افتاده گی و نزول سینه ها می گردد.

البته باید توجه داشت که مسئله نزول سینه ها با پروتز سینه سنگین یک مشکل چند بعدی است که تا حد زیادی بستگی به کیفیت پوست و میزان نسج طبیعی و نحوه مراقبت سینه نیز دارد.افراد با پوست های نازک وترک خورده به دلیل حاملگی های متعدد و نسج چربی تحلیل توصیه وتاکید 300سی‌سی رفته  در این زمینه مستعد تر هستند، در این افراد پروتز سینه کوچکتراز می شود که بعد از عمل پروتز در اغلب موارد از سوتین استفاده گردد و بخصوص هنگام ورزش مخصوصا دویدن، سینه ها با سوتین مناسب از حرکت بیش از حد به بالا و پایین محافظت شوند.

بهترین سایز پروتز سینه

گرچه روش تصویر برداری کامپیوتری برای پیش بینی نتیجه عمل پروتز سینه وجود دارد اما تحقیقات نشان داده که مناسبترین و واقع بینانه ترین روش همچنان روش سنتی پرو کردن پروتز سینه است .در این روش پروتز سینه با سایزهای مختلف به بیمار ارائه می شود تا در زیر یک پیراهن تنگ شکل تقریبی سینه ها بعد از عمل را ارزیابی کند. ارزش این تست هنگامی رامناسب میداند ولی بیمار بعد از پرو پروتز سینه 250 سی‌سی مشخص می شود که مثلا جراح یک پروتز سینه آن را مناسب برای خود بسیار کوچک می یابد. بدین ترتیب پرو کردن و بحث تفضیلی در مورد سایز از بسیاری سوء تفاهم ها و سورپریز شدن بیمار بعد از عمل جراحی جلوگیری خواهد نمود.

نکته قابل توجه دیگر درمورد سایز، امکانات تکنیکی جا گذاری پروتز سینه است، باید توجه داشت مشخص range که برای هر سینه ای بسته به میزان پوست اضافی و آزاد موجود یک را می توان استفاده نمود.برای مثال در خانمی که هرگز سینه ها تشکیل نشده اند و قفسه سینه کاملا صاف است و 250 سی‌سی یا 300 سی‌سی پوست سفت و محکمی دارد شاید نتوان ابتدا به ساکن از پروتز بزرگتر ازاستفاده کرد به دلیل اینکه پوست بیمار تحمل کش آمدن ناگهانی بیش از این را ندارد .

روی دیگر سکه در خانمهای با سینه تحلیل رفته و سابقه بزرگ بودن سینه در هنگام حاملگی است بخصوص وقتی پوست شل وکاملا آزاد است در این افراد سایزهای کوچک پروتز سینه معمولا پاکت سینه را پر نمی کند و به عنوان یک قانون به ازای هر یک سانتی متر که بتوان حجم برای پر کردن سینه لازم است 100 سی‌سی نوک سینه را به جلو کشید حدود با انگشت به جلو کشید و ازمحل اولیه خود 4 سانتی متر این بدان معنا است که اگر بتوان درحالت نوک سینه را دور کردبرای پر کردن این سینه 400 سی‌سی پروتز سینه لازم است.معنای دیگر آن است که در چنین بیماری وقتی پوست بیش از حد شل و آزاد است بهتر است ابتدا یا همزمان پوست اضافی برداشته شود ( ماستوپکسی یا لیفت سینه ).

به تمام افرادی که تحت عمل جراحی پروتز سینه قرار می گیرند قبل از عمل گفته خواهد شد که نتیجه ای که بلافاصله بعد از هوشیاری از عمل دیده می شود مجموع پروتز اضافه شده به سینه است به اضافه ورم عمل جراحی و این بدان معنا ست که نتیجه نهایی که اغلب 1 تا 3 ماه بعد دیده می شود 10 تا 15 درصد کوچکتر از آنی است که بلافاصله بعد از عمل مشاهده می گردد.

Cup (به معنای همان فنجان خودمان) متداول ترین روش برای طبقه بندی حجم سینه (کوچکترین حجم در افرادی که سینه ندارند)AA ، که از کاپ (سینه های بسیار بزرگ که تا حد ناف و پایین تر ) را در بر می گیرد .DD در این تقسیم بندی محیط دور قفسه سینه در ناحیه پایین پستان ها نیز باید در نظر گرفته شود.

در یک خانم متوسط با دور قفسه سینه 75 سانتی متراست 100cc معادل حجم 50 تا AA (سایز سوتین 75) کاپ B200 کاپ   ccنشانگرA ، و کاپ 500 cc c350 و کاپ cc 150 یک کاپ بالاتر می رود .می توان نتیجه گرفت که هر یک روش اندازه گیری عملی برای منزل این است که با یک متر کاغذی محیط قفسه سینه را در ناحیه زیر پستانها اندازه بگیرید (که معادل همان سایز سوتین شما خواهد بود و معمولا 90–70 سانتی متر است ) و همین اندازه گیری را برای قفسه سینه در ناحیه حداکثر بیرون زده گی نوک سینه مجدد انجام دهید (که معمولا 25–7 سانتی متر cup از اندازه گیری اول بیشتر است. )تفاوت این دو اندازه گیری معیارتقریبی شمارا به دست می دهد (.

مثلا اگر دور قفسه سینه 80 و دور ناحیه سینه حداکثر 99 باشد c 19=80–99 ، این 19 سانتی متر اختلاف نشانگرکاپ دیوقتی تفاوت 15 سانتی متر است کاپ B . Cو تفاوت 11 سانتی متر کاپ خواهد بود (هر 4 سانتی متر یک کاپ بالا یا پایین می رود) البته برای افراد بسیار بزرگ یا بسیار کوچک این اعداد کمی بیشتر یا کمتر خواهد بود.

در نهایت باید توجه داشت که مسئله سایز مناسب برای پروتز سینه همیشه باید قبل از عمل و به صورت یک تفاهم مشترک بین بیمار و پزشک مشخص شده باشد) با یک احتمال تغییر حین عمل به میزانcc 25+(. در انتخاب یک حجم مناسب فاکتورهای متعددی ازجمله قد عرض شانه ها ، وضعیت سینه ها از نظر حجم و افتاده گی و کیفیت پوست ، محل نوک سینه و توقعات بیمار حائز اهمیت هستند .

هدف از انجام عمل پروتز سینه داشتن سینه ای با حجم مناسب و زیباست ولی سایز پروتز سینه باید به گونه ای انتخاب گردد که زیبایی سینه در طول زمان حتی الامکان طولانی تر حفظ شود .پروتزهای بزرگ ممکن است برای کوتاه مدت زیبا بنظر برسند ولی بعد از 3–2 سال با افتاده گی فزاینده روبرو خواهند شد بنابراین تاکید بر سایز مناسب “ بجای هر چه بزرگتر “ بسیار بجاست.
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.